İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Afyonkarahisar Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AFAD ve UMKE’den Ortak Kentsel Arama Kurtarma Tatbikatı 30 Ekim 2018

AFAD Afyonkarahisar ve Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik ve Kütahya UMKE ekipleri, Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum  Müdürlüğünde bulunan eğitim sahasında, ortaklaşa “Kentsel Arama Kurtarma” tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikata AFAD’dan 30 personel, UMKE’den ise 120 personel katıldı. 25 Ekim 2018 tarihinde saat 14:00’da başlayan tatbikat 26 Ekim 2018 tarihinde saat 02:00’da sonuçlanmıştır.

 

25 Ekim 2018, Afyonkarahisar/ AFAD ve UMKE ekipleri ortaklaşa “Kentsel Arama Kurtarma” tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta enkazlarda oluşan dar alanlarda, boşluklarda sıkışan kazazedeye bulunduğu yerde ilkyardım müdahalesinin yapılması, kazazedenin güvenli alana çıkarılması ve hastaneye acil bir şekilde sevk edilmesi provası başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tatbikat, AFAD ile UMKE ekiplerinin kentsel arama kurtarma faaliyetlerinde uyumlu ve etkili çalışmasını arttırmak, kazazedelere daha hızlı ve etkili müdahale gerçekleştirmek amacıyla yapıldı.

Gerçeğini Aratmayan Eğitim Sahası

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Uzmanı Hüseyin Çalışkan, gerçeği aratmayan bir tatbikatın olduğunu belirtti.

Çalışkan, “Arama kurtarma ve UMKE ekipleri olarak devamlı idmanlı ve kondisyonlu olmak zorundayız. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak kondisyonumuzun iyi olması lazım. Bunun için devamlı enkazlarda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Özellikle gece enkazları bizim için çok önemli. Gerçeği aratmayan Türkiye’de tek diyebileceğimiz AFAD'ın deprem simülasyon merkezindeyiz. Burada hem fiziksel kondisyon anlamında hem de psikolojik olarak arkadaşlar ve AFAD ile güzel bir tatbikat yapıyoruz. Uzun zamandır yapmadığımız bir tatbikattı ve gerçekten şuan da Afyon devlet ve üniversite hastanesinde 4 tane hem aşırı soğuktan hem de psikolojik olarak tansiyonu düşen ve tansiyonu yükselen arkadaşlarımız var. Gerçeği aratmayan bir tatbikat diyebiliriz." dedi.

Tatbikatta Ter Dökmeyen Gerçek Sahada Çalışamaz

Tatbikatın öncesinde ve tatbikatta görev alan AFAD Afyonkarahisar Sivil Savunma Uzmanı Vahit YILDIZ, “Bugün hava eksi dört derece yaklaşık saat altıda başlamıştık saat şu an on bir civarlarına geldi. Hiçbir mola vermeden Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar’dan UMKE timlerinin katılımıyla 3 günlük bir eğitimin sonunda bunu yapmaktayız. Bu gerçekten zorlu bir çalışma, enkazda dar alanlarda insanlara nasıl ulaşırızı hedefliyoruz, daha çabuk daha seri ortak birlikte nasıl daha iyi çalışırızı hedefledik ve onun için çalışma yapıyoruz. Tatbikatlarda ter dökmeyen gerçek sahada da ciddi anlamda çalışamıyor. Biz bunu UMKE ile başardık. Afyonkarahisar UMKE ile yıllardan beri çalışıyoruz diğer UMKE ekiplerini de ilimizde misafir etmekten de son derece mutluyuz. Biz omuz omuza bütün zorlu görevlerde bütün zorlu şartlarda kendimizi hazır ve donanımlı tutmak zorundayız. Hem fiziki, hem teknolojik hem de donanım ve teknik ekipman anlamında hazır tutmak zorundayız."  dedi.

Teşekkür ve Katılım Belgesi

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından AFAD personeline “Teşekkür Belgesi” verilirken, UMKE personeline de “Katılım Belgesi” verildi.