İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Afyonkarahisar Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AKUK, Geleneksel AFAD Afyonkarahisar Eğitim Kampını Tamamladı. 10 Mayıs 2018

Dumlupınar Üniversitesi Arama Kurtarma Topluluğu (AKUK),  Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitim tesislerindeki 10 günlük  “Kentsel Arama Kurtarma Eğitimi”ni tamamladı.

DPÜ AKUK, kurulduğu 2007 yılından buyana her yıl bünyesine kattığı yeni üyelerle birlikte geleneksel hale getirdiği 13 ncü AFAD Afyonkarahisar’daki 10 günlük eğitim kampını 09.05.2018 tarihinde tamamladı.

Bu yılki eğitim kampına 34 AKUK üyesi katıldı. AFAD Afyonkarahisar uzman personelince verilen eğitimde, AKUK üyelerine: Kamp Alanının Seçimi ve Kamp Kurma, Temel İlkyardım, Afet Bilinci, Yüksekten Kurtarma, Kentsel Arama Kurtarma ve Olay Yeri Yönetimi konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitim programı çerçevesinde AFAD Afyonkarahisar uzman personelleri nezaretinde AKUK topluluğunca gece ve gündüz tatbikatlar gerçekleştirildi.

Düzenlenen kapanış töreninde konuşan AKUK Topluluğu faaliyet sorumlusu Tuğce Kılıç yaptığı konuşmada: Biz buraya gelmeden önce belli teorik eğitimlerden geçiyoruz. Kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Ama o yemeğin tuzunu, biberini siz atıyorsunuz bundan dolayı AFAD ailesine çok çok teşekkür ediyorum. Yeni kursiyerlerimiz şuan çiçeği burnunda inşallah bu kampı onlar yapacak, gözümüz arkada kalmayacak. AFAD ailesi her durumda size destek olacak. Arkadaşlar, buraya ilk geldiğimiz sene hiçbir şey bilmiyorduk, hiç kimseyi tanımıyorduk. Ama burada bize bir personel gibi yaklaşmadılar. Bize şefkatle yaklaştılar ve buradaki sıcaklığı oluşturan onlar. Bunun haricinde Hakan hocamın da dediği gibi “Biz tohumdan yetişiyoruz, ama fidanları diken sizlersiniz” nesiller boyu devam eder. Bugün Vahit abinin de dediği gibi beklide seneye daha sonraki senelerde DPÜ AKUK’lu birinin çocuğu gelecek belki de buraya, bu çok onur verici bir şey, inşallah mezun olacağız. Kulübümüzün öyle bir ruhu var ki mezun olanlarda asla kopmuyorlar. Allah korusun inşallah olmaz bir afet olursa da sizin altınızda çalışmaktan büyük gurur duyacağım.” Dedi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan yaptığı konuşmada: “Geleneksel olarak 13 yıldır devam eden DPÜ AKUK topluluğunun, bu seneki AFAD Afyonkarahisar kampının son toplantısındayız. Temennimiz yıllar boyu devam etsin. Kampın gerçekleştiği yıldan buyana 600’e yakın AKUK üyesi AFAD Afyonkarahisar kampına katılmış. Buradan atılan her tohum ülkemizin dört bir yanına yayılsın. Burada kazanılan bilgi ve tecrübeler paylaşılsın nesilden nesile inşallah aktarılarak devam etsin. Temennimiz afetler olmasın. Ancak kaçınılmazdır. Allah korusun başımıza gelebilecek her türlü afette de burada edindiğimiz bilgi ve tecrübelerle bu afetlerin üstesinden gelelim.” Dedi.

Kamp sonunda yapılan törende eğitime katılan AKUK üyelerine katılım belgeleri verildi.